Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny wodne


Najpopularniejszymi i najładniejszymi roślinami wodnymi są grzybienie zwane potocznie liliami wodnymi.
fot. A. Prażmowski Rośliny wodne to grupa roślin, które do rozwoju potrzebują stałego poziomu wody. Niektóre gatunki wprawdzie są wstanie egzystować w strefie bagiennej, jednak wiąże się to ze znacznym wyhamowaniem ich rozwoju. Rośliny te więc sadzi się się głównie na głębszych półkach w naszym oczku (grzybienie, grążele, osoka, rdestnica pływająca). Mają one duży wpływ na wygląd naszego stawiku i w każdym oczku powinien znaleźć się przynajmniej jeden gatunek. Najczęściej jest to lilia wodna.
Prawie wszyscy przedstawiciele tej grupy do dobrego rozwoju potrzebują stosunkowo żyznego podłoża, gdyż w standartowej mieszance gliny z piaskiem rozwijają się marnie i często odmawiają kwitnięcia. Rośliny wodne często wytwarzają liście dwojakiego rodzaju: podwodne i nadwodne lub pływające po powierzchni wody. Kwiaty większości roślin wodnych należą do wyjątkowo ładnych i mogą z nimi konkurować jedynie niektóre gatunki bagienne. Kwiaty zawsze pojawiają się ponad powierzchnią wody na głąbikach albo na specjalnie wytworzonej łodydze.

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.     Index roślin


Rdest ziemnowodny (Polygonum amphibium )

Rdest ziemnowodny - kwiatostany
fot. A. Prażmowski Rdest ziemnowodny - forma wodna
fot. Arkadiusz Prażmowski

Rdest ziemnowodny - forma lądowa  
fot. Arkadiusz PrażmowskiRdest ziemnowodny jest dość ciekawą rośliną z tego względu, iż może rosnąć zarówno jako roślina wodna o pływających liściach, oraz jako roślina nabrzeżna. W zależności od tego gdzie rdesty rosną mają one odmienny pokrój. I tak u roślin rosnących na brzegu liście mają kształt lancetowaty i krótkie ogonki, a u okazów podwodnych liście są podłużnie eliptyczne na długich ogonkach. Zaletą rdestu ziemnowodnego jest długi okres kwitnięcia - kwitną one praktycznie przez całe lato. Kwiaty są różowe lub białoróżowe. Rdesty bardzo rzadko pojawiają się w sprzedaży, ale bez większych problemów pozyskamy je z naturalnych zbiorników. W naszym kraju rdest ziemnowodny nie jest rośliną bardzo powszechną, jednak można go spotkać przy brzegach zbiorników wodnych (wody stojące) zarówno w wodzie jak i przy brzegu. Choć jest to trudniejsze, lepiej zbierać rośliny rosnące pod wodą, ponieważ na brzegu rośnie często wiele bardzo podobnych gatunków rdestu. Inne gatunki to wyłącznie lądowe uciążliwe chwasty i mogą przysporzyć nam później kłopotów. Szczególnie łatwo pomylić rdest plamisty (polygonum persicaria), rdest kolankowy (polygonum lapathifolium) i rdest gruczołowy (polygonum tomentosum).

Rdesty w oczku wodnym powinno się sadzić zdecydowanie pod wodą, są wtedy mniej ekspansywne. Choć wielkość roślin może przekroczyć metr najlepszą głębokością na ich sadzenie jest 30 do 50 cm poniżej lustra wody. Rdest w zasadzie nadaje się do każdej wielkości zbiornika. Rośliny dobrze udają się zarówno w pełnym słońcu jak i lekkim cieniu. Kłącza rdestu najlepiej umieścić w specjalnych koszykach przystosowanych do sadzenia roślin wodnych (podłoże standardowe). Sadzenie i podział rośliny najlepiej przeprowadzać wiosną. Rdesty można też wysiewać w wilgotnym podłożu, ze świeżo zebranych nasion.
Czasem na liściach pojawiają się mszyce, powinno się je zbierać. Pod koniec lata na roślinach może też wystąpić grzybowa plamistość liści. Na zimę liście rdestów zamierają. Jeśli nie jest to zbyt kłopotliwe, warto je usunąć by nie zanieczyszczały wody.
Obok nazwy łacińskiej (Polygonum amphibium ) czasem używa się synonimowo (Persicaria amphibia).

Rdest ziemnowodny - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-01-2004   Ostatnio aktualizowano: 27-3-2009   Odsłon w serwisie: 141571   Wizyt na stronie:    On line: 4