|
Okrężnica bagienna (Hottonia palustris)
 Okrężnica bagienna jest stosunkowo trudna w uprawie. Miałem ją parokrotnie w swoim oczku, lecz zawsze ginęła. Nigdy nie widziałem tej rośliny w sprzedaży i aby ją zdobyć należy szukać w środowisku naturalnym. Okrężnica nie jest rośliną zbyt pospolitą, lecz można ją czasem spotkać. Występuje w rowach i niedużych bajorkach o mulistym dnie, na terenach bagnistych i torfowiskach. Lubi podłoże żyzne i lekko kwaśne.
Roślina posiada kłącze
rosnące w mule dennym i podnoszące się łodygi z jasnozielonymi,
grzebieniastosiecznymi liśćmi w okółkach. U nasady kwiatostanu liście tworzą pływającą po powierzchni wody różyczkę. Dolne liście podwodne szybko zamierają przez co roślina traci na
urodzie. Od maja do lipca wyrastają stosunkowo duże kwiatostany wystające całkowicie nad powierzchnię wody. Nieduże, białe lub różowawe kwiaty zebrane są w okółkach po 3-6 szt. Roślina należy do rodziny pierwiosnkowatych i można to stwierdzić, porównując jej kwiaty z popularnymi w ogrodzie prymulkami. Rosnąc pod wodą okrężnica osiąga długość do 0.5 m. Rośliny mogą też rosnąć "na
powietrzu" pod warunkiem, że podłoże jest stale wilgotne - osiągają wtedy o wiele mniejsze wymiary. Okrężnica bywa czasem opisywana jako roślina podwodna, lub nawet jako pływająca.
W oczku wodnym okrężnicę bagienną powinno się
sadzić w pojemnikach na głębokości około 30 cm na stanowisku słonecznym
lub lekko zacienionym. Na zimę roślina zamiera, zimując w postaci śpiących pączków, wiosną nie zawsze chce się odradzać :-(.
|
|