Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny wodne


Najpopularniejszymi i najładniejszymi roślinami wodnymi są grzybienie zwane potocznie liliami wodnymi.
fot. A. Prażmowski Rośliny wodne to grupa roślin, które do rozwoju potrzebują stałego poziomu wody. Niektóre gatunki wprawdzie są wstanie egzystować w strefie bagiennej, jednak wiąże się to ze znacznym wyhamowaniem ich rozwoju. Rośliny te więc sadzi się się głównie na głębszych półkach w naszym oczku (grzybienie, grążele, osoka, rdestnica pływająca). Mają one duży wpływ na wygląd naszego stawiku i w każdym oczku powinien znaleźć się przynajmniej jeden gatunek. Najczęściej jest to lilia wodna.
Prawie wszyscy przedstawiciele tej grupy do dobrego rozwoju potrzebują stosunkowo żyznego podłoża, gdyż w standartowej mieszance gliny z piaskiem rozwijają się marnie i często odmawiają kwitnięcia. Rośliny wodne często wytwarzają liście dwojakiego rodzaju: podwodne i nadwodne lub pływające po powierzchni wody. Kwiaty większości roślin wodnych należą do wyjątkowo ładnych i mogą z nimi konkurować jedynie niektóre gatunki bagienne. Kwiaty zawsze pojawiają się ponad powierzchnią wody na głąbikach albo na specjalnie wytworzonej łodydze.

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.     Index roślin


Okrężnica bagienna (Hottonia palustris)

Okrężnica bagienna
fot. A. PrażmowskiKwiatostan okrężnicy bagiennej
fot. A. PrażmowskiOkrężnica bagienna jest stosunkowo trudna w uprawie. Miałem ją parokrotnie w swoim oczku, lecz zawsze ginęła. Nigdy nie widziałem tej rośliny w sprzedaży i aby ją zdobyć należy szukać w środowisku naturalnym. Okrężnica nie jest rośliną zbyt pospolitą, lecz można ją czasem spotkać. Występuje w rowach i niedużych bajorkach o mulistym dnie, na terenach bagnistych i torfowiskach. Lubi podłoże żyzne i lekko kwaśne.


Sylwetka rośliny
fot. A. PrażmowskiRoślina posiada kłącze rosnące w mule dennym i podnoszące się łodygi z jasnozielonymi, grzebieniastosiecznymi liśćmi w okółkach. U nasady kwiatostanu liście tworzą pływającą po powierzchni wody różyczkę. Dolne liście podwodne szybko zamierają przez co roślina traci na urodzie. Od maja do lipca wyrastają stosunkowo duże kwiatostany wystające całkowicie nad powierzchnię wody. Nieduże, białe lub różowawe kwiaty zebrane są w okółkach po 3-6 szt. Roślina należy do rodziny pierwiosnkowatych i można to stwierdzić, porównując jej kwiaty z popularnymi w ogrodzie prymulkami. Rosnąc pod wodą okrężnica osiąga długość do 0.5 m. Rośliny mogą też rosnąć "na powietrzu" pod warunkiem, że podłoże jest stale wilgotne - osiągają wtedy o wiele mniejsze wymiary. Okrężnica bywa czasem opisywana jako roślina podwodna, lub nawet jako pływająca.
W oczku wodnym okrężnicę bagienną powinno się sadzić w pojemnikach na głębokości około 30 cm na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Na zimę roślina zamiera, zimując w postaci śpiących pączków, wiosną nie zawsze chce się odradzać :-(.

Strona główna  Index roślin  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-01-2004   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 2007   Wizyt na stronie:    On line: 4