Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny wodne


Najpopularniejszymi i najładniejszymi roślinami wodnymi są grzybienie zwane potocznie liliami wodnymi.
fot. A. Prażmowski Rośliny wodne to grupa roślin, które do rozwoju potrzebują stałego poziomu wody. Niektóre gatunki wprawdzie są wstanie egzystować w strefie bagiennej, jednak wiąże się to ze znacznym wyhamowaniem ich rozwoju. Rośliny te więc sadzi się się głównie na głębszych półkach w naszym oczku (grzybienie, grążele, osoka, rdestnica pływająca). Mają one duży wpływ na wygląd naszego stawiku i w każdym oczku powinien znaleźć się przynajmniej jeden gatunek. Najczęściej jest to lilia wodna.
Prawie wszyscy przedstawiciele tej grupy do dobrego rozwoju potrzebują stosunkowo żyznego podłoża, gdyż w standartowej mieszance gliny z piaskiem rozwijają się marnie i często odmawiają kwitnięcia. Rośliny wodne często wytwarzają liście dwojakiego rodzaju: podwodne i nadwodne lub pływające po powierzchni wody. Kwiaty większości roślin wodnych należą do wyjątkowo ładnych i mogą z nimi konkurować jedynie niektóre gatunki bagienne. Kwiaty zawsze pojawiają się ponad powierzchnią wody na głąbikach albo na specjalnie wytworzonej łodydze.

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.     Index roślin


Grzybieńczyk wodny (Nymphoides peltata)

choc liście grzybieńczyka i grążeli są podobne,
to rośliny nie są ze sobą spokrewnione
fot. A. Prażmowski w sprzyjających warunkach grzybieńczyk może zarastać całe stawy
fot. A. Prażmowski.

Choć liście grzybieńczyka przypominają rośliny z rodziny grzybieniowatych, to niektórych zdziwi przynależność tego gatunku do rodziny bobrkowatych. Rośliny charakteryzują się długim, rozgałęzionym kłączem zakorzenionym w mule dennym. Na długich ogonkach (zdarzają się nawet dwumetrowe) wyrastają skórzaste, eliptyczne, pływające liście o długości do 13 cm i szerokości do 10 cm. Grzybieńczyki wydają wystające nad wodę, ładne, żółte kwiaty o ząbkowanych płatkach. Kwiaty zebrane w luźne pęczki pojawiają się od lipca do września. Grzybieńczyk w Polsce znajduje się pod całkowitą ochroną. W naturze występuje naprawdę rzadko w płytkich wodach stojących (starorzecza, stawy hodowlane). Preferuje podłoża żyzne, muliste, ilasto-gliniaste. Znosi nieznaczne zasolenie wody (występuje np. w Zalewie Szczecińskim.)

kwiaty grzybieńczyka mają zawsze 5 płatków
fot. Arkadiusz Prażmowski zgrabna kępka grzybieńczyka
fot. Arkadiusz Prażmowski

Grzybieńczyk można polecić w szczególności posiadaczom niedużych stawików, w których brak miejsca na większe rośliny o pływających liściach (należy wówczas kontrolować rozrost rośliny przez okresowy podział). Jest też ciekawym uzupełnieniem w większych stawach. Można go sadzić zarówno w pełnym słońcu, jak i na stanowiskach nieznacznie ocienionych. Zalecana głębokość sadzenia to 20-50 cm. Podłoże żyzne. Pielęgnacja rośliny polega na usuwaniu mszyc i wyrywaniu obumierajających na zimę liści. Grzybieńczyk wodny rozmnażamy wiosną przez podział kłącza.

Grzybieńczyk wodny
postrzępione płatki dodają kwiatom lekkości
fot. Arkadiusz Prażmowski Grzybieńczyk wodny - kwiat
fot. A. Prażmowski


Grzybieńczyk wodny - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-01-2004   Ostatnio aktualizowano: 27-3-2009   Odsłon w serwisie: 141632   Wizyt na stronie:    On line: 2