Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep


Budujemy oczko wodne


Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem budowy oczka wodnego powinna być decyzja w jakiej technologii je wykonamy. Jest kilka sposóbów na taką budowę i każdy z nich ma swoje wady i zalety, wiec powinniśmy sie dobrze zastanowić przed rozpoczęciem robót jakie oczko w naszym przypadku bedzie najlepsze. Należy przy tym zwrócić uwage na koszty, stopien trudności budowy, rodzaj gruntu, wielkość oczka oraz przeznaczenie (np staw kapielowy) i podatność na uszkodzenia (np jeśli w ogrodzie biegają psy które mogą wchodzić do wody może się to wiązać z przebiciem folii).
Najpopularniejszą technologią z uwagi na prostote wykonania jest oczko z folii PCW, lub wytrzymalszej membrany EPDM. Oczka z formy zwykle stosuje sie tylko do niedużych oczek, których raczej sie nie zarybia. Oczko z siatkobetonu z kolei jest dość pracochłonne i niełatwe do wykonania amatorsko. Najskuteczniejszą metodą, dającą bardzo dobre efekty na dziesięsiolecia jest oczko z mat bentonitowych. Jednak z uwagi na bardzo wysoki koszt oraz możliwość wykonania tylko przez specjalistyczne firmy z odpowiednim sprzętem jest to metoda stosowana najrzadziej. Na postronach tego działu postaram się przybliżyć poszczególne metody, aby ułatwić podjęcie decyzji i budowę.


OCZKO Z FOLII

OCZKO Z SIATKOBETONU

OCZKO Z FORMY


Oczko wodne a prawo budowlane

Do niedawna aby wybudować oczko wodne zgodnie z prawem należało uzyskać pozwolenie na budowę. Ponieważ przepisu tego praktycznie nikt nie respektował, ktoś mądry wymyślił nowe zasady. Nowe prawo budowlane, którego przepisy weszły w życie 11 lipca 2003 r. mówi, że przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 30 metrów kwadratowych są zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę (art.29 pkt.15 i 16). Budowę takich obiektów wystarczy zgłosić na 30 dni przed terminem wykonania, zaś przystąpić do niej można jedynie wtedy, gdy organ nie wniesie sprzeciwu (art.30). Zgłoszenie zazwyczaj nic nas nie kosztuje, chociaż niektóre urzędy wymagają uiszczenia niewielkiej opłaty skarbowej. Pamietajmy żeby tego nie zaniedbać i zgłosić budowane oczko niezależnie od planowanej technologii wykonania. Chociaż nowe przepisy sporo ułatwiają życie, to i tak większość budowanych oczek jest samowolą budowlaną. Właściwy nam urząd (Powiatowy Urząd Nadzoru Budowlanego) w takich przypadkach może nawet nakazać rozbiórkę (zdarzają się takie przypadki), może więc lepiej zgłosić swój stawik. Jeśli nasze oczko zostało wybudowane bez zgłoszenia, istnieje możliwość jego legalizacji przez uiszczenie opłaty legalizacyjnej w wysokości 2500 zł. Moim zdaniem jest to kwota bardzo wysoka, a zważając na to, że legalni posiadacze oczek należą do wyjątków może być znaczącą pozycją w gminnym budżecie. Można tu mówić o karze za nieznajomość prawa, o którym prawie nikt nie wiedział. Oczka wybudowane przed 1 stycznia 1995 r. są legalne (ówczesne prawo nie wymagało ich zgłoszenia) i tym samym opłaty legalizacyjne ich nie dotyczą.

Strona główna  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-02-2011.   Ostatnio aktualizowano: 6-3-2011   Odsłon w serwisie: 3939   Wizyt na stronie: 5571    On line: 4