Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny wodne


Najpopularniejszymi i najładniejszymi roślinami wodnymi są grzybienie zwane potocznie liliami wodnymi.
fot. A. Prażmowski Rośliny wodne to grupa roślin, które do rozwoju potrzebują stałego poziomu wody. Niektóre gatunki wprawdzie są wstanie egzystować w strefie bagiennej, jednak wiąże się to ze znacznym wyhamowaniem ich rozwoju. Rośliny te więc sadzi się się głównie na głębszych półkach w naszym oczku (grzybienie, grążele, osoka, rdestnica pływająca). Mają one duży wpływ na wygląd naszego stawiku i w każdym oczku powinien znaleźć się przynajmniej jeden gatunek. Najczęściej jest to lilia wodna.
Prawie wszyscy przedstawiciele tej grupy do dobrego rozwoju potrzebują stosunkowo żyznego podłoża, gdyż w standartowej mieszance gliny z piaskiem rozwijają się marnie i często odmawiają kwitnięcia. Rośliny wodne często wytwarzają liście dwojakiego rodzaju: podwodne i nadwodne lub pływające po powierzchni wody. Kwiaty większości roślin wodnych należą do wyjątkowo ładnych i mogą z nimi konkurować jedynie niektóre gatunki bagienne. Kwiaty zawsze pojawiają się ponad powierzchnią wody na głąbikach albo na specjalnie wytworzonej łodydze.

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.     Index roślin


Rzęśl (Callitriche sp.)

Rzęśl błotna
fot. Arkadiusz Prażmowski Rzęśl błotna
fot. Arkadiusz Prażmowski

Z pośród występujących w naszym kraju gatunków warto wymienić rzęśl jesienną (callitriche hermaphroditica), oraz rzęśl bagienną (callitriche palustris), która często jest nazywana rzęślą wiosenną (callitriche verna). Rzęśl jesienna jest byliną o długości 10-50 cm. W odróżnieniu od pozostałych gatunków posiada ona wyłącznie liście podwodne. Roślinę tą rzadko oferują szkółki roślin wodnych, jednak można ją spotkać w środowisku naturalnym. Występuje głównie w północnej części kraju, w wodach stojących i leniwie płynących.

Rzęśl bagienna jest zazwyczaj rośliną jednoroczną. Prezentuje się lepiej od opisanego powyżej gatunku ze względu na szczytowe liście, tworzące pływające po powierzchni wody różyczki (zobacz zdjęcie). Rzęśl bagienna może egzystować przy niskim poziomie wody, lub nawet w błotnistym podłożu - jest wówczas drobniejsza. Osiąga rozmiary od 5 do 50 cm w zależności od głębokości sadzenia. Gatunek ten dość pospolicie występuje w naturze.

Rzęśl nie należy do roślin zbyt pięknych, jednak może pełnić inną funkcje, dając schronienie dla narybku i innych drobnych zwierząt wodnych. W oczku najlepiej sadzić ją na głębokości 20-30 cm. Lubi podłoża muliste i stanowisko nasłonecznione. Rzęśl rozmnażamy przez podział wiosną, lub sadzonki robione latem. Jest rośliną bezproblemową (chyba że rozrośnie się nadmiernie). Rzęśl bagienna zwykle nie przeżywa zimy, zaś rzęśl jesienna wykazuje pełną mrozoodporność. Oba gatunki polecał bym do bardziej naturalnie prowadzonych oczek wodnych.

Strona główna  Index roślin  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-01-2004   Ostatnio aktualizowano: 27-3-2009   Odsłon w serwisie: 141585   Wizyt na stronie:    On line: 3