Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny wodne


Najpopularniejszymi i najładniejszymi roślinami wodnymi są grzybienie zwane potocznie liliami wodnymi.
fot. A. Prażmowski Rośliny wodne to grupa roślin, które do rozwoju potrzebują stałego poziomu wody. Niektóre gatunki wprawdzie są wstanie egzystować w strefie bagiennej, jednak wiąże się to ze znacznym wyhamowaniem ich rozwoju. Rośliny te więc sadzi się się głównie na głębszych półkach w naszym oczku (grzybienie, grążele, osoka, rdestnica pływająca). Mają one duży wpływ na wygląd naszego stawiku i w każdym oczku powinien znaleźć się przynajmniej jeden gatunek. Najczęściej jest to lilia wodna.
Prawie wszyscy przedstawiciele tej grupy do dobrego rozwoju potrzebują stosunkowo żyznego podłoża, gdyż w standartowej mieszance gliny z piaskiem rozwijają się marnie i często odmawiają kwitnięcia. Rośliny wodne często wytwarzają liście dwojakiego rodzaju: podwodne i nadwodne lub pływające po powierzchni wody. Kwiaty większości roślin wodnych należą do wyjątkowo ładnych i mogą z nimi konkurować jedynie niektóre gatunki bagienne. Kwiaty zawsze pojawiają się ponad powierzchnią wody na głąbikach albo na specjalnie wytworzonej łodydze.

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.     Index roślin


Rdestnica pływająca (Potamogeton natans)

Rdestnica pływająca - widoczne kwiatostany
fot. A. Prażmowski Rdestnica pływająca
fot. A. Prażmowski

Rdestnica pływajaca jest naszym rodzimym stosunkowo pospolitym gatunkiem. Zasiedla zarówno wody stojące jak i wolno płynące. Zwykle spotyką się ją na głębokości 1-2 metry. Bylina ta posiada zakorzenione płożące kłącze i obłą łodygę mogąca osiągać nawet kilka metrów długości. Roślina ta wytwarza liście podwodne, jednak jej główna ozdobą są skórzaste liście pływające po powierzchni. Są one jajowate i osiągają długość do 12 cm przy szerokości maksymalnie 8 cm. Mają brązowy spód. Liście pływające osadzone są na długich ogonkach, których końcowy odcinek jest elastyczny co pozwala się liściom dostosować do zmiennego poziomu wody. Kwiatostany tej rdestnicy są podobne do innych, podwodnych gatunków rdestnic.Kłosowy kwiatostan osiąga długość kilku centymetrów i sterczy ponad poziomem wody. Owocami rdestnicy pływajacej są półcentymetrowe orzeszki zaopatrzone w tkankę powietrzną, dzięki której moga pływać po powierzchni (owoce innych rdestnic toną).

Rdestnica pływająca jest dość rzadko sadzona w oczkach wodnych, gdyż o wiele ładniejsze rośliny z tej grupy jak grzybienie czy grążele, są częściej wybierane przez właścicieli ogrodowych zbiorników. Innym powodem jest to że trudno kupić ten gatunek. Rdestnicę ta można polecić do większych nbaturalnych stawów, gdzie rozrastając się szybko może tworzyć zwarte grupy. Rozmanażanie polega na podzieleniu bryły korzeniowej wiosną. Roślina wytwarza także pąki zimowe.

Strona główna  Index roślin  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-01-2004   Ostatnio aktualizowano: 27-3-2009   Odsłon w serwisie: 141638   Wizyt na stronie:    On line: 2