Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny wodne


Najpopularniejszymi i najładniejszymi roślinami wodnymi są grzybienie zwane potocznie liliami wodnymi.
fot. A. Prażmowski Rośliny wodne to grupa roślin, które do rozwoju potrzebują stałego poziomu wody. Niektóre gatunki wprawdzie są wstanie egzystować w strefie bagiennej, jednak wiąże się to ze znacznym wyhamowaniem ich rozwoju. Rośliny te więc sadzi się się głównie na głębszych półkach w naszym oczku (grzybienie, grążele, osoka, rdestnica pływająca). Mają one duży wpływ na wygląd naszego stawiku i w każdym oczku powinien znaleźć się przynajmniej jeden gatunek. Najczęściej jest to lilia wodna.
Prawie wszyscy przedstawiciele tej grupy do dobrego rozwoju potrzebują stosunkowo żyznego podłoża, gdyż w standartowej mieszance gliny z piaskiem rozwijają się marnie i często odmawiają kwitnięcia. Rośliny wodne często wytwarzają liście dwojakiego rodzaju: podwodne i nadwodne lub pływające po powierzchni wody. Kwiaty większości roślin wodnych należą do wyjątkowo ładnych i mogą z nimi konkurować jedynie niektóre gatunki bagienne. Kwiaty zawsze pojawiają się ponad powierzchnią wody na głąbikach albo na specjalnie wytworzonej łodydze.

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.     Index roślin


Grążel (Nuphar)

Grążel żółty
fot. Arkadiusz PrażmowskiNaturalna fitocenoza grążela żółtego
fot. Arkadiusz Prażmowski Grążele żółte (Nuphar lutea) są blisko spokrewnione z grzybieniami. Czasem nazywa się je też nenufarami. Jest to gatunek dość powszechny w naszym kraju, lecz trzeba pamiętać, że znajduje się pod ścisłą ochroną. Trudno zrozumieć czemu, skoro jest wiele innych, znacznie rzadszych roślin nie będących pod ochroną - być może ustawodawca kierował się wielkością. Grążel żółty jest naprawdę dużą rośliną, spotkałem się kiedyś z okazem, którego kłącze miało długość kilku metrów i przypominało anakondę (do tego stopnia, że aż się przestraszyłem). W ciągu dwóch lat jedna roślina pokrywa powierzchnię około 5 metrów kwadratowych. Gatunek ten, z tego względu nadaje się tylko do naprawdę dużych stawów ogrodowych. Literatura fachowa zaleca sadzić go na głębokości od 1 do nawet 2.5 metra. Ja widywałem w środowisku naturalnym grążele rosnące znacznie płycej - nawet na głębokości zero, czyli bez wody. Rośliny owe rosły wilgotnym błotnistym podłożu i nic nie wskazywało na to by było im źle, nawet kwitły. Było to w środku lata i zbiornik z grążelami wcześniej z pewnością miał wodę. Te egzemplarze, które rosły w najbardziej suchych miejscach przypominały rabarbar (miały bardzo krótkie ogonki liściowe).
Liście grążela żółtego od lilii wodnych różnią się kształtem - są owalne i przypominają elipsę. Mogą osiągać do 40 cm długości i 30 cm szerokości. Liście są dwojakiego rodzaju, jedne na długich ogonkach swobodnie pływają po powierzchni wody (na zimę zamierają), drugie znajdują się pod wodą. Podwodne liście są półprzezroczyste i mają zupełnie inny kształt mogący przypominać sałatę. Wykorzystuje się to zjawisko w akwariowej uprawie tej rośliny (dotyczy to głównie grążela drobnego, ale o nim poniżej).

Grążel żółty- rozkwitający kwiat
fot. A. Prażmowski Grążel żółty-kwiat
fot. A. Prażmowski Grążel żółty-owoc
fot. A. Prażmowski

Bardzo charakterystyczne są kwiaty grążeli, pojawiają się one zwykle od końca maja do pażdziernika. Żółte kwiaty o bardzo intensywnym zapachu osiągają maksymalnie około 6 cm średnicy i mają po 5 działek kielicha (również żółtych) . Po przekwitnięciu pojawiają się ciekawe owoce w kształcie buteleczki, o wysokości do 6 cm. i szerokości do 4.5 cm.

Grążel żółty - ususzony owoc
fot. A. Prażmowski rozpołowiony owoc wraz z nasionami
fot. A. Prażmowski Grążel żółty-młode siewki
fot. Marcin Rybacki
http://www.ogrod.friko.pl/str8_marcin_ss.php

Wewnątrz każdego owocu znajdują się nasiona, które można wysiewać. Na zdjęciu u góry widać młode grążele wyhodowane z nasion.

Grążel drobny
fot. A. Prażmowskisałatowate podwodne liście grążeli
fot. A. Prażmowski Sporo mniejszym gatunkiem jest grążel drobny (Nuphar pumila). On też występuje w Polsce jednak jest znacznie rzadszy, czasami można się z nim spotkać na północy kraju. Grążel drobny oczywiście także jest chroniony i chcąc go zdobyć musimy roślinę zakupić (jest dość często spotykany w sprzedaży). Liście grążela drobnego dorastają tylko do 15 cm, a ogonki liściowe są spłaszczone (u grążela żółtego są trójkanciaste). Kwiaty mają zielonożółte działki kielicha i średnicę około 2,5 cm, zaś owoce są około dwa razy mniejsze od gatunku opisanego powyżej (kształt gruszkowaty, często u góry zagięte). Grążele drobne powinny być sadzone w oczku wodnym na głębokości 0,3- 0,5 metra. Ich kłącza rzadko przekraczają długość 0.5 metra.
Grążele rozmnażamy głownie przez podział kłącza, uprawiamy je w dużych koszach. Obydwa gatunki grążeli są mrozoodporne. Istnieją też odmiany o pstrych liściach Variegata. Grążele można uprawiać w miejscach ocienionych, co z pewnością jest dużą zaletą, jednak uważam że grzybienie są i tak o wiele bardziej atrakcyjne, a ich posiadanie zwykle wyklucza uprawę grążeli. Opieka nad rośliną jest identyczna jak u grzybieni (żyzne podłoże, zbieranie mszyc, usuwanie przekwitniętych liści i kwiatów, podział kłącza co parę lat). Grążele są roślinami trującymi.

Grążel żółty - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-01-2004   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 4720   Wizyt na stronie:    On line: 2