Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny wodne


Najpopularniejszymi i najładniejszymi roślinami wodnymi są grzybienie zwane potocznie liliami wodnymi.
fot. A. Prażmowski Rośliny wodne to grupa roślin, które do rozwoju potrzebują stałego poziomu wody. Niektóre gatunki wprawdzie są wstanie egzystować w strefie bagiennej, jednak wiąże się to ze znacznym wyhamowaniem ich rozwoju. Rośliny te więc sadzi się się głównie na głębszych półkach w naszym oczku (grzybienie, grążele, osoka, rdestnica pływająca). Mają one duży wpływ na wygląd naszego stawiku i w każdym oczku powinien znaleźć się przynajmniej jeden gatunek. Najczęściej jest to lilia wodna.
Prawie wszyscy przedstawiciele tej grupy do dobrego rozwoju potrzebują stosunkowo żyznego podłoża, gdyż w standartowej mieszance gliny z piaskiem rozwijają się marnie i często odmawiają kwitnięcia. Rośliny wodne często wytwarzają liście dwojakiego rodzaju: podwodne i nadwodne lub pływające po powierzchni wody. Kwiaty większości roślin wodnych należą do wyjątkowo ładnych i mogą z nimi konkurować jedynie niektóre gatunki bagienne. Kwiaty zawsze pojawiają się ponad powierzchnią wody na głąbikach albo na specjalnie wytworzonej łodydze.

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.     Index roślin


Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata)

Bobrek trójlistkowy
fot. A. Prażmowski Bobrek trójlistkowy w towarzystwie przęstki
fot. Arkadiusz Prażmowski

Jest to roślina wodna lub błotna, posiada dość grube pełzające kłącze. Z kłącza wyrasta podnosząca się, naga łodyga, a z niej bardzo charakterystyczne pochwiaste, trójlistkowe liście. Listki są sztywne, odwrotnie jajowate, błyszczące. Wyglądają dość dekoracyjnie. W maju roślina wspaniale zakwita. Kwiatostan ma budowę groniastą i wyrasta bezpośrednio z kłącza. Kwiaty są gwiaździste, biało-różowe, pokryte soczystymi włoskami. Sprawiają wrażenie puszystości. Po przekwitnięciu roślinę zdobią drobne owoce. Bobrek trójlistkowy w naszym kraju występuje stosunkowo rzadko i jest objęty częściową ochroną. Można spotkać go czasem nad brzegami kwaśnych wód, zabagnionych rowów i na mokrych łąkach. Preferuje torfowiska przejściowe. Dorasta do 30 cm.

W oczku wodnym bobrek najlepiej sadzić na głębokości od 5 do 25 cm poniżej lustra wody. Liście i kwiaty wynurzające się z wody wyglądają najładniej. Możliwe jest też sadzenie w strefie błotnej. Lubi stanowiska mocno nasłonecznione. Z uwagi na swoją ekspansywność bobrek nie nadaje się raczej do małych oczek. Trudno jest też roślinę utrzymać w pojemniku, jako że lubi wolność i sporo swobody. Kłącza które nie mają się gdzie zakorzenić wypuszczają długie i dość grube korzenie, co nie wygląda zbyt pięknie. Najlepsze są dla bobrka naturalistyczne stawy, w których sam może zdecydować, gdzie się rozrastać. Bobrki rozmnażamy wiosną przez podział kłącza, powinno się to czynić nie rzadziej niż co 4 lata. Na zimę liście obumierają, dobrze jest je wówczas usunąć. Bobrek jest rośliną w pełni mrozoodporną i nie ma z nim żadnych kłopotów.

Bobrek trójlistkowy - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-01-2004   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 1916   Wizyt na stronie:    On line: 6