Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep


Sitowie



Zbiorowiska roślinne przy brzegach zbiorników wodnych noszą ogólną nazwę sitowia. Sitowie składa się z wielu bylinowych gatunków roślin. Są to głównie rośliny bardzo ekspansywne i nierzadko przyczyniają się do zarastania zbiorników wodnych (nawet jezior). W skład sitowia wchodzą głównie trawy i inne wysokie rośliny o długich i sztywnych liściach. W Polsce prym wiodą trzciny i pałki, lecz nietrudno znaleźć też zbiorowiska sitów, kosaćca żółtego czy tataraku. Rośliny te przystosowały się do zmiennego poziomu wody i są odporne na okresowe przesuszenie. Nierzadko (np. ponikło, sity) sezonowe obniżenie poziomu wody jest konieczne oby rośliny zakwitły. Wspólną cechą łączącą tą grupę roślin jest przystosowanie do często niekorzystnych warunków bytowania. W oczku wodnym sadzimy je w podłożu składającym się z mieszanki piasku i gliny (2:1), niektóre można też uprawiać bez podłoża (hydroponicznie). Z uwagi na szybkie rozrastanie się tej grupy roślin powinno się je sadzić w pojemnikach, oraz kontrolować ich wielkość przez okresowy podział (nawet co rok, lub dwa lata).

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.


Manna mielec (Glyceria maxima)

  

Manna mielec (Glyceria maxima) jest pospolitym gatunkiem rodzimym. Czasem używa się także nazw: manna wodna, manna duża i manna wielka. W środowisku naturalnym ten gatunek trawy można spotkać na brzegach wszelkich wód stojących i płynących. Często tworzy duże łany. W porównaniu do powszechnej trzciny jest bardziej jasnozielona, niższa, ma grubsze i sztywniejsze źdźbła często czerwono zabarwione. Manna mielec osiąga wysokość 100 - 200 cm. Liście mają długość 50 - 70 cm i szerokość do 2 cm. Posiadają krótki języczek liściowy (około 3 mm). Rośliny zakwitają latem (czerwiec-sierpień) wydając bardzo duże wiechy (20-40 cm). Szczególnie polecam uzyskaną przez szkółkarzy odmianę "Variegata". Posiada ona kremowo białe liście z zielonymi, podłużnymi paskami. Rośliny tej odmiany tworzą ładne, jasne, wyróżniające się kępy. Manna mielec "Variegata" jest niższa od czystego gatunku i jej wysokość rzadko przekracza 50 cm.

Manna mielec ma duże właściwości oczyszczające wodę. Z tego względu nadaje się do obsadzania strumieni i filtrów roślinnych. Należy jednak kontrolować wzrost rośliny, gdyż jest bardzo ekspansywna rozrastając się przez liczne kłącza. W większych stawach można ją z powodzeniem stosować do stabilizowania podłoża przy brzegach. Do mniejszych oczek bardziej nadaje się odmiana "Variegata", której wzrost także należy kontrolować i dzielić gdy zanadto się rozrasta. Roślin nie nawozimy, można je sadzić w jałowym podłożu złożonym głównie z piasku i dodatku gliny. Możliwa jest także uprawa bez podłoża. Preferowana głębokość sadzenia to 0-20 cm, choć rośliny znoszą nawet zanurzenie sięgające metra. Tolerują też okresowe przesuszenie. Stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Mannę rozmnażamy przez oddzielanie młodych roślin na rozłogach. Czasem na roślinach występuje rdza (rodzaj grzyba). Porażone liście można usuwać.

Manna mielec, Manna mielec Variegata - zamów sadzonkę on line.


Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-11-2003  Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 4641   Wizyt na stronie:    On line: 3