Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep


Sitowie



Zbiorowiska roślinne przy brzegach zbiorników wodnych noszą ogólną nazwę sitowia. Sitowie składa się z wielu bylinowych gatunków roślin. Są to głównie rośliny bardzo ekspansywne i nierzadko przyczyniają się do zarastania zbiorników wodnych (nawet jezior). W skład sitowia wchodzą głównie trawy i inne wysokie rośliny o długich i sztywnych liściach. W Polsce prym wiodą trzciny i pałki, lecz nietrudno znaleźć też zbiorowiska sitów, kosaćca żółtego czy tataraku. Rośliny te przystosowały się do zmiennego poziomu wody i są odporne na okresowe przesuszenie. Nierzadko (np. ponikło, sity) sezonowe obniżenie poziomu wody jest konieczne oby rośliny zakwitły. Wspólną cechą łączącą tą grupę roślin jest przystosowanie do często niekorzystnych warunków bytowania. W oczku wodnym sadzimy je w podłożu składającym się z mieszanki piasku i gliny (2:1), niektóre można też uprawiać bez podłoża (hydroponicznie). Z uwagi na szybkie rozrastanie się tej grupy roślin powinno się je sadzić w pojemnikach, oraz kontrolować ich wielkość przez okresowy podział (nawet co rok, lub dwa lata).

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.


Tatarak trawiasty (Acorus gramineus)

Jeszcze do niedawna tatarak trawiasty spotykałem w kwiaciarniach, czy marketach jako domową roślinę doniczkową. Ostatnio pojawia się jednak w sprzedaży w szkółkach i sklepach z roślinami do oczek wodnych. Często bywa także oferowany jako podwodna roślina akwariowa czy trawa ozdobna do sadzenia na zwykłej rabacie. Najczęściej spotykane odmiany to "Ogon", "Aureovariegata" o liściach w żółte paski, oraz "Variegatus" z białymi pasami. Tatarak trawiasty tworzy zwarte kępki z wąskich i sztywnych liści. Są one podobne do trawy i układają się na kształt wachlarza. Przy uprawie w oczku wodnym czasem pojawiają się małe, niepozorne kwiaty. Roślina posiada krótkie kłącze i osiąga wysokość około 30 cm. Zapach jaki wydzielają roztarte kłącza i inne części rośliny jest porównywany do mandarynek.

Z uwagi na swe niewielkie rozmiary najlepiej tatarak trawiaty jest uprawiać w niedużym pojemniku. Pojemnik takowy można umieścić w przepływającym strumieniu lub od frontowej strony oczka. Tatarak jest niski więc nie będzie przysłaniał innych roślin. Znakomicie sprawdza się w małych i bardzo małych oczkach wodnych. Głębokość zanurzenia nasady rośliny nie powinna być większa niż 10 cm, zalecam jednak sadzić go w minimalnym zanurzeniu (1-3 cm), lub w wilgotnym gruncie strefy błotnej. Standartowo stosujemy ziemię gliniasto piaszczystą. Przy uprawie w domu warto do podłoża dodać nieco węgla drzewnego, co zapobiegnie obniżeniu się pH gleby, co często się zdarza w mokrej ziemi. Gdy kępa się rozrośnie można ją podzielić - najlepiej czynić to wiosną. Tatarak trawiasty lubi miejsca nasłonecznione. Im więcej słońca, tym wyraźniejszy staje się wzór na liściach. Jeśli chodzi o zimowanie rośliny na zewnątrz to tzw. literatura fachowa podaje sprzeczne informacje. Jedne źródła mówią, iż bez problemu znosi -20°C inne, że już przy +10°C trzeba tatarak przenieść do domu. Ponieważ nie mam żadnych doświadczeń w zimowaniu rośliny na zewnątrz zalecam zimowanie w domu. Może to być pomieszczenie zarówno ogrzewane (musi stać na podstawce z wodą) jak i nie ogrzewane (wówczas podlewamy skromniej). Tatarak jest bardzo tolerancyjny i nie będzie z nim kłopotów. Jedynym mankamentem może być pojawienie się przędziorków.
Osoby, które przezimowały tatarak trawiasty w oczku proszę o kontakt.

Tatarak trawiasty "Ogon", Tatarak trawiasty Variegatus - zamów sadzonkę on line.


Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-11-2003  Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 1149   Wizyt na stronie:    On line: 2