Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny nabrzeżne

Pałka, rogoża (Typha)

wpierw zakwitają położone wyżej kwiatostany męskie
szybko jednak się rozsypują (pałka szerokolistna)
fot. Arkadiusz Prażmowski  kwiatostany żeńskie zdobią oczko prawie do wiosny
fot. Arkadiusz Prażmowski  sylwetka rośliny
fot. Arkadiusz Prażmowski

Pałki występują w Polsce bardzo powszechnie (zarówno wąskolistna jak i szerokolistna) na brzegach stawów, jezior czy w rowach melioracyjnych. W niektórych rejonach kraju nazywane są baziami lub sitowiem. Są to rośliny bardzo ekspansywne i dlatego powinno się je sadzić w pojemnikach aby ograniczyć ich rozwój (wystarczy około 10-20 litrowe wiaderko).

Pałki szerokolistne tworzące nabrzeżne zarośla
fot. Arkadiusz Prażmowski Liście układają się w kształt wachlarza
fot. Arkadiusz Prażmowski  odmiana 'Variegata'

O pięknie pałek decydują zarówno sztywne liście jak i ich kwiatostany przypominające berła. Kwiatostany mogą osiągać nawet ponad 30 cm. długości, choć zwykle mają 10-20 cm. Najbardziej polecam pałkę szerokolistną (Typha latifolia) ponieważ ma największe kwiatostany (szerokość do 3 cm) i wspaniałe liście dorastające do 2.5 metra, przy szerokości dochodzącej do 2 cm.. Pojedyncze rośliny wyglądają jak wachlarze i wnoszą trochę egzotyki. Pałka wąskolistna (Typha angustifolia) prezentuje się nieco gorzej, ale i rozrasta się ciut wolnej. Jej liście mają  szerokość do 1cm a kwiatostany mogą być nawet o połowę węższe. Rozróżnimy te gatunki po kwiatostanach. U pałki szerokolistnej kwiatostan męski znajduje się nad żeńskim tworząc w sumie jedną całość. U pałki wąskolistnej między kwiatostanami męskim a żeńskim znajduje się 3-5 centymetrowa przerwa. Kwiatostany pałek pojawiają się w czerwcu i początkowo są zielone. Kwiatostan męski (znajdujący się wyżej) rozsypuje się zaraz po zakwitnięciu, jednak żeński zdobi roślinę prawie do wiosny. Powstała w wyniku zabiegów hodowlanych odmiana pałki szerokolistnej 'Variegata' ma liście z białym obrzeżeniem. Wyrasta ona niższa od gatunku i wolniej się rozrasta. Istnieje też pałka miniaturowa (Typha minima) zwana pałką drobną, o prawie kulistych kwiatostanach. Rozrasta się znacznie wolniej od gatunków opisanych powyżej i osiąga wysokość zaledwie 50 cm. Bardzo ciekawym podgatunkiem pałki drobnej jest Pałka Laxmanna (Typha laxmanni) nazywana także pałką wysmukłą. To gatunek szczególnie polecany do każdej wielkości oczek wodnych. Jej wysokość nieznacznie przekracza 100 cm, zaś kwiatostany wygladają wyjątkowo atrakcyjnie (są krótkie, grube i jasne). Pałka miniaturowa oraz pałka Laxmanna, są gatunkami polecanymi do małych oczek. Te dwa gatunki można nabyć w sklepach z roślinami do oczek wodnych. Ciekawostka jest to zę pałka wysmukła zaczyna się pojawiać w polsce w środowisku naturalnym (na południu). Prawdopodobnie przywędrowała z Czech gdzie występuje coraz częściej. Warto jeszcze wymienić osiągającą około 150 cm. pałkę delikatną (Typha gracilis). Jest ona jakby mniejszą wersja pałki wąskolistnej.

Typha gracilis 
fot. Arkadiusz PrażmowskiTypha minima
fot. Arkadiusz PrażmowskiW oczku wodnym pałki sadzimy w standartowym podłożu (piasek z gliną), jednak pałki szerokolistne lubią gdy ziemia zawiera domieszkę organiczną (muł, torf). Aby rośliny wyglądały atrakcyjnie i corocznie kwitły, wymagają dzielenia (wiosną) i przesadzania nie rzadziej niż co 3 lata . Pałki najlepiej sadzić wiosną lub jesienią w miejscach słonecznych lub nieco zacienionych na głębokości do 15 cm poniżej lustra wody, choć tolerują głębokość nawet przekraczającą metr. Zimą uschnięte pałki są niewątpliwą ozdobą ogrodu poza tym umożliwiają minimalną wymianę powietrza pod lodem. Dlatego też dopiero późną zimą lub wczesną wiosną (gdy lód stopnieje na dobre) należy wyciąć całą roślinę tuż nad ziemią. Należy to uczynić zanim rozpadną się kwiatostany rozsiewając nasiona ( jeśli trafią na wilgotny grunt wykiełkują masowo co może później stanowić problem). Gdy pałki zaatakują mszyce należy je strząsnąć lub spłukać.  Uwaga kłącza pałek są bardzo silne i ostro zakończone - z łatwością przebiją folię z której zrobiliśmy oczko, a nawet ażurowy kosz.

Pałka szerokolistna, Pałka szerokolistna Variegata, Pałka Laxmanni, Pałka delikatna, Pałka miniaturowa - zamów sadzonki on line.


Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  18-07-2003. Ostatnio aktualizowano: 27-3-2009   Odsłon w serwisie: 1235   Wizyt na stronie:    On line: 5