Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Ryby w oczku wodnym


Ryby w oczku wodnym moga być źródłem wielu radości, jak i kłopotów. Aby ustrzec się przyszłych niespodzianek, powinniśmy starannie dobrać gatunki i ilość ryb. Pamiętajmy, że do dobrego samopoczucia ryby potrzebują właściwej pielęgnacji. Aby uzyskać szczegółowe informacje kliknij tytuł rozdziału, lub wybrany gatunek.


Ryby tropikalne

Wiele gatunków rybek tropikalnych, które hodujemy w akwariach może na okres letni zagościć w naszym ogrodzie. Są one szczególnie polecane do małych zbiorników wykonanych z laminatów (do ok. 1000 litrów). W takim zbiorniku np. w kolorze niebieskim lepiej te ryby widać i łatwiej je kontrolować. Gdy dysponujemy takim zbiornikiem i jesteśmy akwarystami jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż zbiornik taki jest zbyt mały dla przeznaczonych do oczek karasi czy karpi. Ryby tropikalne wpuszczamy do oczka gdy temperatura wody osiągnie około 20°C (w zależności od gatunku), a wyławiamy gdy temperatura spada. Ryby te należy karmić tymi pokarmami co wcześniej w akwarium. Ponieważ woda w małym zbiorniku szybko się nagrzewa wymaga odpowiedniego natlenienia. Powinniśmy zainstalować więc filtr lub przynajmniej napowietrzacz. Do ogrodowego stawiku nadają się niektóre ryby z rodziny piękniczkowatych np. mieczyki (Xiphophorus helleri) i gupiki (Poecilia reticulata). Molinezje są bardziej ciepłolubne i wakacje w oczku mogą im nie służyć. Doskonale natomiast aklimatyzują się w oczku wydając tam nawet potomstwo niektóre odporniejsze na niską temperaturę pielęgnice np. Pielęgnica pawiooka (Astronotus ocellatus), Pielęgnica zebra (Cichlasoma nigrofasciatum) czy niektóre akary. Możemy także do oczka wpuścić wiele ryb karpiowatych np.Kardynałek chiński (Tanichthys albonubes), Danio tęczowy (Brachydanio albolineatus), Danio pręgowany (Brachydanio rerio), Brzanka różowa (Barbus conchonius) i inne gatunki które wytrzymują spadki temperatury do 15°C np. żałobniczka (Gymnocorymbus ternetzi) czy kirysek (Corydoras paleatus).


Oczywiście wszystkich powyżej wymienionych gatunków nie można trzymać razem w jednym oczku, ze względu na kłótliwość czy drapieżność niektórych z nich. Obowiązują tu zasady doboru gatunków identyczne jak w akwarium. Nie nadają się do oczka żadne ryby labiryntowe (bojowniki, gurami, wielkopłetwy) ponieważ oddychają one powietrzem atmosferycznym, którego temperatura nocą znacznie spada. Labirynt (aparat oddechowy) tych ryb szybko ulega przeziębieniu co prowadzi do ich śmierci. Ciepłolubne gatunki jak skalary czy bocje wspaniałe i wiele, wiele innych także nie nadaje się do oczka. Ponieważ ryby akwariowe zwykle oglądamy z boku możemy być zawiedzeni wyglądem ich grzbietu, który zwykle nie jest tak pięknie ubarwiony jak boki ciała.

Strona główna  Index zwierząt  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 4977   Wizyt na stronie:    On line: 2