Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Ryby w oczku wodnym


Ryby w oczku wodnym moga być źródłem wielu radości, jak i kłopotów. Aby ustrzec się przyszłych niespodzianek, powinniśmy starannie dobrać gatunki i ilość ryb. Pamiętajmy, że do dobrego samopoczucia ryby potrzebują właściwej pielęgnacji. Aby uzyskać szczegółowe informacje kliknij tytuł rozdziału, lub wybrany gatunek.
Złoty lin (Tinca tinca)


Lin złoty jest odmianą kolorystyczną występującego w Polsce pospolicie lina. Jest to spokojna, wytrzymała na niedobory tlenu ryba i z jej hodowlą w oczku nie ma problemów. Ma ona żółte wydłużone i lekko spłaszczone ciało pokryte drobnymi łuskami. W kącikach otworu gębowego krótkie wąsiki. Ryby te mogą osiągnąć nawet ponad 0.5 metra długości jednak w oczku nie przekraczają 30 cm. Liny są wszystkożerne, żerują zwykle przy dnie odżywiając się bezkręgowcami, ale nie gardzą także pływającymi pałeczkami przeznaczonymi dla ryb w oczku. Pobierają ten pokarm dość chaotycznie, podpływają szybko, łapią pałeczkę i równie szybko znikają. Mogą też skubać palce właściciela w równie dziwny sposób. Zauważyłem, iż przebywają także tuż pod powierzchnią wody kryjąc się pod liśćmi grzybieni. Wystawiają czasem ponad nią pysk charakterystycznie cmokając. Gdy zauważą jakieś ruchy wokół oczka gwałtownie uciekają. Aktywność tych ryb wzrasta wieczorem, gdyż nie lubią one ostrego światła. Liny żyją około 10 lat dojrzałość osiągając między drugim a czwartym rokiem życia. Do tarła przystępują stosunkowo późno (od połowy czerwca do połowy sierpnia) i składają ikrę kilkakrotnie wśród roślin podwodnych na płyciznach.

Strona główna  Index zwierząt  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 27-7-2012   Odsłon w serwisie: 140036   Wizyt na stronie:    On line: 33