Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Ryby w oczku wodnym


Ryby w oczku wodnym moga być źródłem wielu radości, jak i kłopotów. Aby ustrzec się przyszłych niespodzianek, powinniśmy starannie dobrać gatunki i ilość ryb. Pamiętajmy, że do dobrego samopoczucia ryby potrzebują właściwej pielęgnacji. Aby uzyskać szczegółowe informacje kliknij tytuł rozdziału, lub wybrany gatunek.


Karaś ozdobny (Carassius auratus)

  

Karasie ozdobne są jedynymi rybami które z czystym sumieniem mogę polecić do każdej wielkości zbiornika. Popularnie nazywa się je złotymi rybkami, choć mają wiele odmian wielobarwnych jak i jednokolorowych. Najczęściej występujące na ich ciele kolory to czerwony, biały, czarny, żółty i pomarańczowy. Wyhodowano wiele odmian tych ryb, żadna z nich z pewnością nie nadaje się do hodowli w tzw. kuli, ale i nie wszystkie mogą być trzymane w oczku wodnym. Odmiany szlachetne (tzw. welony) są bardzo wydelikacone i ich hodowla powinna się odbywać tylko w specjalnie dużych zbiornikach. Odmiany te rozpoznamy po jajowatym kształcie ciała, podwójnej płetwie ogonowej, braku płetwy grzbietowej, wyłupiastych oczach i różnych naroślach (głównie na głowie). Nie polecam wpuszczania do oczka wodnego następujących ras: pyzatek, niebowid, teleskop, lwia główka, welon, moor, oranda (czerwony kapturek -patrz zdjęcie poniżej), kogucik, ranchu, ryukin. Odmiany te mają ociężałe, powolne ruchy. Zawsze przegrywają z innymi rybami wyścig do pokarmu. Są podatne na choroby, skaleczenia i ataki drapieżników (ptaki, koty) ze względu na swoją powolność.

  

Do oczka wodnego można polecić odmiany poruszające się szybko, posiadające wszystkie płetwy, oraz wytrzymałe na niską temperaturę. Są to: kometa, nimfa, shubunkin, oraz nie rasowe mieszańce. Odmiana shubunkin charakteryzuje się występowaniem czarnych, niebieskich, czerwonych i purpurowych plam pod perłowymi lub matowymi łuskami (zobacz zdjęcia poniżej). Jest to odmiana występująca nieco rzadziej od innych i poszukiwana z uwagi na ciekawe ubarwienie. Odmianę kometa(kometka) charakteryzuje z kolei wydłużony kształt ciała i długa, mocno wcięta płetwa ogonowa, mogąca osiągać długość całego ciała. Ryby te są żwawe i potrzebują sporo przestrzeni do wypływania się. Najczęściej mają kolor pomarańczowoczerwony, lub żółtawy. Bardzo ciekawa jest odmiana komety o nazwie sarasa (red cap). Posiada ona pomarańczowe plamy na srebrzystobiałym tle. Istnieją także komety-shubunkin. Nimfy to nierasowe osobniki pojawiające się wśród potomstwa welonów. Mają one lekko jajowaty kształt, jednak występuje u nich tylko jedna płetwa ogonowa.

  

Ryby najlepiej kupować wiosną, można wtedy łatwo rozpoznać płeć. Samice są grube, napęczniałe od ikry, u samców zaś głównie na pokrywach skrzelowych występuje biała wysypka tarłowa, przypominająca ospę rybią (zobacz zdjęcie powyżej). Lepiej kupować ryby młode, roczne lub dwuletnie - łatwiej się aklimatyzują. Jeśli myślimy o rozmnażaniu złotych rybek poszczególne ryby lepiej nabyć w różnych sklepach gdyż osobniki w jednym sklepie najczęściej są rodzeństwem (ich potomstwo może być chore i słabe). Zwykle karasie osiągają dojrzałość w drugim roku życia. U mnie jednak już niespełna roczne karasie przystępują do tarła. Aby tak było należy je zimować w domu w temperaturze pokojowej lub nawet nieco wyższej, w akwarium z rybami tropikalnymi. Tarło karasi ma miejsce kilkukrotnie w maju i czerwcu, zwykle w pogodne dni. Ryby zachowują się wówczas jak zwariowane i nie zwracają na nic uwagi. Gonione przez samce samice kryją się gdzie się da, mogą nawet wyskakiwać na brzeg. Ikra jest składana wśród roślin podwodnych (doskonały jest tu wywłócznik) lub w kępach korzeni. Jak wszystkie ryby karpiowate tak i karasie od razu przystępują do jej zjadania, dlatego musimy mieć sporo roślin podwodnych by część ikry przetrwała.


Część młodych ryb ma ubarwienie takie jak u żyjącego w Polsce a znanego wędkarzom karasia złocistego (Carassius carassius). Wybarwiają się one po roku, dwóch a nawet trzech latach. Czerwony kolor zaczyna się pojawiać na brzuchu i posuwa się w stronę grzbietu. (patrz zdjęcie powyżej). Osobniki nie w pełni wybarwione wyglądają dość atrakcyjnie i często są sprzedawane, ich właściciele dziwią się później czemu zczerwieniały. Wybarwianie może trwać kilka miesięcy, zaś jeśli temperatura wody na zimę spadnie zostaje zatrzymane. Gdy temperatura wody wzrośnie mniej więcej w czerwcu ryby zaczynają się wybarwiać dalej i wkrótce stają się czerwone.


Choć karasie lubią podgryzać rośliny to w oczku nie zauważyłem ich wyraźnych ubytków, jednak w akwarium ryby te mogą zrobić prawdziwe spustoszenie.

Strona główna  Index zwierząt  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 1800   Wizyt na stronie:    On line: 4