Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Ryby w oczku wodnym


Ryby w oczku wodnym moga być źródłem wielu radości, jak i kłopotów. Aby ustrzec się przyszłych niespodzianek, powinniśmy starannie dobrać gatunki i ilość ryb. Pamiętajmy, że do dobrego samopoczucia ryby potrzebują właściwej pielęgnacji. Aby uzyskać szczegółowe informacje kliknij tytuł rozdziału, lub wybrany gatunek.


Karmienie ryb

Do karmienia ryb zwykle stosuje się tzw. pokarmy firmowe (jest to rozwiązanie najprostsze i niedrogie). Są one dostepne w sklepach akwarystycznych i w stoiskach z wyposażeniem do oczek wodnych. Sprzedawane są w wiaderkach o pojemności 1, 2, 3, 5, a nawet 10 litrów. Przy zakupie pokarmu warto zwrócić uwagę dla jakiej wielkości ryb jest on przeznaczony. Coraz częściej można się spotkać z różnymi wymiarami granulek, czy pałeczek (mini, medium, large).Producenci pokarmów dla ryb często podają informację, by ryby karmić kilkakrotnie w ciągu dnia małymi porcjami. Chcą oni po prostu sprzedać jak największą ilość produkowanych przez siebie pokarmów, jednak ryby w oczku dadzą sobie radę nawet gdy nie będą wcale karmione. Ryby należy karmić jak najrzadziej (co drugi dzień, lub raz na kilka dni) ponieważ ich karmienie wydatnie wpływa na zanieczyszczenie wody. Dotyczy to oczywiście nie przerybionych stawików w których uzyskaliśmy równowagę biologiczną.

Jeśli mamy młody narybek i zależy nam na jego szybkim wzroście, rybki należy karmić co najmniej dwa razy dziennie (najlepiej w osobnym zbiorniku). Do karmienia narybku i młodych ryb najlepsze są płatki, które można łatwo rozdrobnić na mniejsze części. Dorosłe ryby najwygodniej karmić pływającymi pałeczkami. Zwykle stosuje sie tzw. pałeczki wybarwiające (koloru czerwonego). Dla karpi koi istnieją specjalnie przygotowane wysokokaloryczne mieszanki. Jesiotry także wymagają specjalistycznych karm, które składają się z tonących granulek (chętnie zjadają je też liny). Pokarmy powinno się urozmaicać, dobrze to wpływa na kondycję ryb. Cennym, lekkostrawnym daniem pochodzenia roślinnego jest spirulina.

   

Prócz firmowych pokarmów dla ryb warto także podawać dżdżownice, robaki kompostowe, larwy much i inne drobne zwierzęta. Są one szczególnie cenne gdy temperatura wody waha się w granicach 10-15°C. W temperaturze poniżej 15°C ryby mogą nie trawić firmowych pokarmów, zaś poniżej 10°C nie powinno się ich karmić wcale. Rybkom nie wolno podawać chleba czy ciasta, pokarmy te nie służą wodzie w naszym stawiku jak i rybom. Karmienie ryb daje oczywiście wiele radości, głównie gdy ryby jedzą nam z ręki. Aby sprawić by podpływały do właściciela powinniśmy karmić je zawsze w tym samym miejscu, najlepiej w pobliżu brzegu w miejscu gdzie woda nie jest zbyt głęboka. Jeśli przed karmieniem każdorazowo będziemy w tym miejscu pluskać wodą, ryby będą po pewnym czasie podpływać do brzegu na każde pluśnięcie i mimo, iż nie dostaną pokarmu będą się pozwalały dotykać skubiąc nasze palce. Gdy ryby przyzwyczają się do karmienia, pokarm będzie zjadany bardzo szybko. Jednak początkowo pokarmy mogą być ignorowane, wówczas pokarm rozpływa się po całym oczku, zanieczyszczając wodę. Aby temu zapobiec można zastosować karmidło. Jest to pływający po wodzie krążek, do którego wsypuje sie pokarm. Karmidło powinno być umocowane na stałe w jednym miejscu.

Oczywiście należy zadbać o wystarczającą ilość roślin wodnych, które są uzupełnieniem diety dla naszych ryb, a ponadto oczyszczają wodę z produktów przemiany materii wydalanych przez ryby. W dobrze urządzonym oczku z równowagą biologiczną, pojawią sie także inne drobne zwierzęta stanowiące cenny dodatek w menu naszych podopiecznych.

Pokarmy dla ryb w oczku wodnym - sprawdź aktualne ceny (możliwość zamówienia on line).

Strona główna  Index zwierząt  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 4339   Wizyt na stronie:    On line: 4