Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny pływające


Żabiściek i rośliny z rodziny rzęsowatych to pospolite krajowe gatunki roślin pływających. Często wystepują razem.
fot. Arkadiusz PrażmowskiRośliny swobodnie pływające (fachowo nazywane pleustonowymi) to najłatwiejsze do zdobycia rośliny do naszego oczka. Zakupimy je w każdym sklepie, który tym się zajmuje. Powód tego jest prosty, rośliny te nie wymagają doniczek więc są łatwe w transporcie i w przechowywaniu. W większości są to chwasty, które w krajach o cieplejszym klimacie zarastają cieki wodne i inne zbiorniki uniemożliwiając żeglugę. Stamtąd też są sprowadzane, ich pozyskanie jest proste i polega po prostu na zebraniu ich z powierzchni wody. Łatwo je też posadzić, wystarczy wrzucić kępkę do oczka i gotowe. Rośliny te jednak mają dużą wadę, a mianowicie taką, że nie są mrozoodporne i nie wytrzymają polskiej zimy. Nie jest także łatwo przechować je w tym okresie w domu. Jeśli chcemy by nasze oczko zdobiły orzechy wodne, hiacynty czy pistie musimy każdego roku nabywać nowe egzemplarze. Ponieważ rośliny pływające charakteryzuje bardzo szybki wzrost, cena ich równie szybko spada. Wczesną wiosną musimy zapłacić nawet 8 zł za sztukę, zaś pod koniec lata ich cena spada do 2 zł. U właściciela najbliższego mi sklepu rośliny te tak się rozrosły, że w sierpniu były dodawane do innych zakupów jako darmowy gadżet. Gatunki rodzime roślin pływających np. żabiściek lub salwinia niestety także należy w większości przypadków traktować jako jednoroczne. Rośliny te zamierają na zimę, a zimują tylko ich uśpione pączki, które powinny dać początek nowym roślinom następnego roku. Pączki te są jednak przez nas usuwane ze stawu podczas jesiennego wyławiania liści, lub wiosennego czyszczenia zbiornika. Jeśli wymieniamy wodę, nie ma co liczyć na to iż pączki śpiące przetrwają.

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.     Index roślin


Limnobium gąbczaste (Limnobium spongia)

Limnobium gąbczaste
fot. Szymon Chańko Limnobium gąbczaste
fot. Szymon Chańko

Limnobium jak na razie jest w Polsce rośliną mało znaną, jednak można się spodziewać że wkrótce zacznie sie pojawiać w sprzedaży. Roślina należy do rodziny żabiściekowatych ( Hydroharitaceae) i jest dość blisko spokrewnina z dobrze znanym żabiściekiem. Z wyglądu limnobium może przypominać żabiściek, za sprawa liści na długich ogonkach o połyskującej blaszce. Roślina pływa swobodnie po powierzchni wody dzięki tkance powietrznej (aerenchymatycznej) zgromadzonej w liściach. Grubość liścia u nasady może wyniśić nawet centymetr. Limnobium pochodzi z południa Ameryki Północnej i w naszych warunkach nie zimuje.

Do oczka wodnego rośliny wprodzać najlepiej z początkiem maja. Rozrastają sie one szybko za pomocą licznych rozłogów. Limnobium oczyszcza wodę z substancji pokarmowych, co ogranicza rozwój glonów. Po pierwszych przymrozkach roślina przybiera czerwonawe zabarwienie. Wówczas limnobium powinno się usunąć z oczka, by nie zanieczyszczało wody zimą. Część roślin można przezimować w mieszkaniu, co da nam gotowe sadzonki na kolejny sezon.

Limnobium gąbczaste - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 27-3-2009   Odsłon w serwisie: 141632   Wizyt na stronie:    On line: 3