Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny błotne i bagienne



wybierz gatunek - opis ukaże się poniżej lub na osobnej stronie

Powrót do Indeksu roślin

Przetacznik bobowniczek (Veronica beccabunga)

Jest to gatunek rodzimy jednak spotykany stosunkowo rzadko. Występuje głównie na brzegach strumieni, rowów melioracyjnych i innych wód płynących. Bylina ta posiada cienkie pełzające kłącze, które ukorzenia się w węzłach. Długość łodygi dochodzi do około 0,5 metra, często przybiera ona czerwonawy kolor co dodaje uroku roślinie. Na łodygach wyrastają sztywne, ząbkowane, lściące liście o długości około 3 cm. Przetacznik kwitnie w okresie maj - sierpień. Kwiatostany wyrastaja z kątów liści i liczą od kilku do 30 niebieskich małych kwiatów. Obupłciowe kwiaty przypominają kwiaty niezapominajek.



Przetacznik jest rośliną dość atrakcyjną i często jest sadzoną w oczkach wodnych.Nadaje się do oczek każdej wielkości, a w szczególności do obsadzania strumieni. Stosunkowo wcześnie zaczyna wegetację i już wczesną wiosną ładnie się prezentuje. Rośliny sadzimy w podłożu piszczystym z domieszką ziemi i kompostu. Zwykle sadzi się ten gatunek w strefie błotnej - optymalna głębokośc to 0-10 cm, jednak można sadzić także głębiej, wówczas wytwarza formą podwodną która nie kwitnie. Roślina ma tendencję do uciekania z każdego pojemnika, wieć można go sadzić swobodnie między kamieniami w strefie błotnej. Jest to gatunek częćiowo zimozielony, zimujący bezproblemowo. Czasem rośliny mogą pyć porażane przez mączniaka. Dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i w częściowym ocienieniu. Rozmnażanie polega na oddzielaniu ukorzeniających się łodyg, lub robieniu latem sadzonek zielnych.

Przetacznik bobowniczek, - zamów sadzonki on line.

Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 1913   Wizyt na stronie:    On line: 5