Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep


Siatkobeton -FAQ

TEMAT: Oczko wodne z siatkobetonu


Napisał Marek 16 lipca 2003 

Szanowni Państwo,
prosze o info czy wszystkie opisane cechy oczka z siatkobetonu dotycza równiez oczek dużych. Moje miesci sie w prostokącie 10 x 18 metrów. Czy przy takich gabarytach nie zachodza w jego konstrukcji dodatkowe niebezpieczne zjawiska.
Marek


odpowiedziałem

Witam!
Osobiście bałbym się wykonać tak dużego stawu z siatkobetonu. Nie budowałem takiego zbiornika, nie sposób też obliczyć czy konstrukcja wytrzyma. Przy założeniu, że oczko będzie miało średnio 1 metr głębokości sama woda będzie ważyć 180 ton. Z pewnością skończy się to sporym osiadaniem, więc grunt pod oczkiem powinien być jednorodny i dobrze zagęszczony. Jeśli chciałby Pan zaryzykować radziłbym dać dwie warstwy siatki nad oraz dwie pod zbrojeniem ( na krzyż). Zbrojenie główne z prętów o średnicy 6 mm w rozstawie 10 cm a nawet mniej. Wieniec też powinien być solidną belką ( co najmniej 6 prętów o średnicy 12 mm). Cement 42.5. Jeśli oczko nie będzie zbyt głębokie powinno wytrzymać.
Arkadiusz Prażmowski

Napisał Jacek 14 sierpnia 2003

Witam Panie Arku
Jestem w trakcie budowy własnego oczka z siatkobetonu – fakt, że kilka razy większego od Pańskiego. W przyszłym tygodniu przystępuję do zbrojenia – „wymyśliłem” metodę podobną do opisanej na Pana stronie I tu mam pytanie, na które nie znalazłem jak dotąd jednoznacznej odpowiedzi: skąd przyjął Pan akurat taką a nie inną gęstość zbrojenia – dwie siatki – drut fi 4 – dwie siatki ? Czy zaczerpnięte to zostało z jakiejś fachowej literatury czy raczej było wynikiem Pańskiego strzału „na nosa” ? nie kryję, że przy rozmiarach mojego stawku każda dodatkowa a zbędna warstwa siatki znacznie przedroży i tak już niemały koszt budowy?Z góry dziękuję za odpowiedź
Jacek


odpowiedziałem

Witam,
szkoda, że nie podał Pan dokładnych wymiarów i kształtu swego stawu- może pomogłoby mi to w odpowiedzi. Metoda, którą opisuję ukazała się parę lat temu w poradniku "domowy fachowiec- Roman Waliłko radzi.." czy coś w tym rodzaju. Zeszyt ten gdzieś mi wcięło i nie widziałem go od paru lat. Nie sposób dokładnie obliczyć ile zbrojenia jest potrzebne, należy kierować się doświadczeniem. Niestety w konstrukcji dużych stawów ja takowego nie posiadam. Jeśli brzegi będą zrobione z łagodnym spadkiem (tak aby nie napierał na nie lód) zbrojenie główne (fi 4) u góry zbiornika można dać w rzadszym rozstawie (nawet co 20-30cm). Na górze oczka parcie wody jest o wiele mniejsze niż przy dnie, jednak to właśnie tu istnieje największe prawdopodobieństwo awarii spowodowanej przez lód. Im łagodniejszy spadek tym lepiej. Trochę siatki (będącej głównym kosztem) można by zaoszczędzić dając na płytszych półkach tylko jedną warstwę siatki nad prętem. (od spodu zostawiając dwie) Jeśli zechciał by Pan podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami z budowy stawu, chętnie je zamieszczę w swoim serwisie (mile widziane były by też zdjęcia).
pozdrawiam
Arkadiusz Prażmowski

napisał Marcin 28 sierpnia 2003

Czy pod betonem robiona byla izolacjia np z folii. Ja takiej nie zrobilem i teraz ucieka mi z oczka pelno wody - ok 2oo litrow na dobe. Czy da to sie naprawic i jak????
marcin


odpowiedziałem

Cześć,
Dawanie izolacji z folii pod konstrukcję siatkobetonową nie ma najmniejszego sensu. Jeśli dodałeś do betonu dodatki uszczelniające oczko nie ma prawa puszczać. napisałem o tym na http://oczkowodne.net/oczko.php
(no chyba, że konstrukcja pękła-rysy powinny być wyraźnie widoczne). Naprawić można w sposób jaki opisałem na powyższej stronie. Jeśli masz spory staw to 200 litrów dziennie może wyparować, szczególnie w upalne dni.
pozdrawiam
Arkadiusz Prażmowski

na co Marcin 4 września 2003

Czesc. Dzieki za info. mam jeszcze jedno pytanko.Problem z moim oczkiem jest taki, ze to nie jest siatkobeton, tylko beton, ale stosunkowo mocny i poekniec raczej nie ma chyba ze mikro.czy to zmienia postac zeczyt jak tak to w jakim stopniu???????Acha parowanie raczej nie wchodzi w gre gdyz dzieje sie to nawet w mocno deszczowy dzien i powierzchnia oczka to okolo 20 m2. Dodatkowo ostatnio wyczytalem, ze szklo w plynie nie jest spoiwem hydraulicznym a ja wlasnie je zastosowalem jako uszczelniacz. Jak masz dla mnie jakies jeszcze cenne uwagi lub sloweo "pocieszenia" na ten przypadek to bede wdzieczny za odpowiedz. acha teraz smaruje to wszystko poza kamieniami cementem z woda a na to jeszcze pojdzie sar4sil. Chyba dobre rozwiazania, jak myslisz ?????? Dzieki pozdrawiam marcin.

i znowu ja

Cześć
Szkło wodne nie nadaje się do uszczelniania oczek wodnych - ta epoka dawno już za nami. Jest ono wypłukiwane z betonu po paru tygodniach i zanieczyszcza chemicznie wodę, a staw przecieka. Nie znam preparatu o którym piszesz (sar4sil), więc nie wiem jak się sprawdzi. Ja bym to pomalował CR-65. Oczko bez zbrojenia łatwo pęka i znam wiele przypadków, gdy pękały i ciekły. Sam beton nie jest w stanie przenieść obciążeń od naporu wody, a tym bardziej lodu. Czy twoje oczko przeżyło już jakąś zimę? No cóż, za bardzo Cię nie pocieszyłem. pozdrawiam
Arkadiusz Prażmowski

napisał Marek 3 września 2003

Witaj,
Jestem Marek, mieszkam w Poznaniu. Przymierzam sie do stawu z siatkobetonu i z zainteresowaniem czytalem Twoje rady. Czy mozesz mi podpowiedziec, jak ma wygladac zbrojenie dna, bo na stronie nic na ten temat. I druga watpliwosc; czy mozliwe jest taka forma stawu, ze w czesci jego mozna umownie wydzielic akwen do kapieli nieco glebszy? Czy masz jakies doswiadczenia w laminowaniu w wykopie i jak ew. do tego sie zabrac? Z gory dzieki, pozdrawiam, M.


odpowiedziałem

cześć,
Dno wraz ze ściankami bocznymi to jedna integralna całość (żadnych załamań-łagodne przejście). Na pewno kiedyś wrzucę na stronę o siatkobetonie jakieś rysunki i fotki mające pomóc w zrozumieniu tematu, lecz wpierw muszę je zrobić. Spokojnie możesz wydzielić część do kąpieli, miałem tak u mnie, dopóki nie rozrosły się lilie wodne. Różne głębokości i półki są też niezbędne dla różnych roślin. Kształt jest zupełnie dowolny, a jak Ci się znudzi można go nieco zmienić. Jeśli idzie o laminowanie to nie rozumiem pytania- napisz szczegółowo o co chodzi.
pozdrawiam
Arkadiusz Prażmowski

na co Marek 5 września 2003

Dzieki za wiesci. Rozumiem, ze Rabitz lezy sobie spokojnie na sciankach i dnie, tylko jak wybetonowac dno, skoro bede po tym deptal robiac scianki i cala siatke wraz z kolkami wdepcze w glebe. Mam jeszcze watpliwosci, czy na tak duzy staw / ok. 200 m. kwadr./ wystarczy dwukrotne zazbrojenie. Nt. laminowania; chodzilo mi o to, czy mozna polozyc mate bezp. w wykopie i laminowac, czy trzeba miedzy ziemia a laminatem polozyc jakas warstwe rozdzielajaca /folie, wloknine, szlichte, etc/.
Pozdrawiam, M.


odpowiedziałem

Cześć,
Zaczynasz betonowanie od ścianki, chodząc po dnie (nie po kołkach, a po siatce). Jak zaczniesz betonować dno to wdeptaną siatkę pociągasz do góry, a ona już tak zostaje. Wtedy betonujesz, stojąc na następnym fragmencie, który podnosisz później itd. Ostatni fragment (najpłytsza część oczka) betonujesz klęcząc przy brzegu oczka (poza nim). Nie wiem czy powierzchnia 200 to pow. lustra wody czy dna i ścianek, lecz na pewno dwukrotne zbrojenie nie wystarczy. To naprawdę spory staw. ( w nadchodzącym tygodniu wrzucę na stronę parę listów gdzie o tym piszę) Co do laminatu nadal nie rozumiem. Jeśli chcesz laminować żywicą epoksydową musi być pod nią jakaś warstwa. Jeśli chodzi Ci o betonowanie to bezpośrednio na glebę, lub na cienką podsypkę z piasku.
pozdrawiam
Arkadiusz Prażmowski
napisał Bogdan 13 listopada 2003

... nazywam sie Bogdan.  Mam podobne zainteresowania do Twoich. Przyroda to moje podstawowe hobby,a jest to wędkarstwo,chodowla kaktusów,rozmnażanie drzew i krzewów ozdobnych no i ostatnio oczko wodne.Z tym oczkiem to mam same problemy,a zaczęło się od błędów już na samym początku.Pierwszy mój błąd to zrobienie wykopu pod oczko,brak rozeznania co do poszczególnych stref głębokosci,drugi to użycie złej foli {budowlana].Może by to wszystko wyglądało inaczej gdybym miał dostęp do fachowej wiedzy i literatury.Internet mam od niedawna, i dopiero teraz poznaje i oglądam oczka innych.Wiosną 2004 mam zamiar budowac oczko z betonu.Mam więc do ciebie pytanie,czy po zrobieniu zbrojenia całosc oczka musi byc zalana betonem.Moje oczko bedzie dosc duże więc nie wiem czy zdąże przez jeden dzien.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.


odpowiedziałem

Cześć
Oczko z betonu a z siatkobetonu to duża różnica. Bez zbrojenia oczko popęka. Położone zbrojenie może czekać dość długo na beton. Sam beton zaś teoretycznie powinno się układać jednego dnia, choć ja budując swoje pierwsze oczko rozłożyłem pracę przy betonowaniu na dwa dni. Najlepiej wybrać chłodne wiosenne dni kiedy jest pochmurno, słońce nie przygrzewa zbyt mocno, nie pada deszcz i nie ma przymrozków. Sporo tych warunków, lecz wówczas beton wolniej wiąże i jest duża szansa, iż po kilkugodzinnej przerwie połączy się z tym świeżym. Przerwa powinna być jak najkrótsza, a więc kończymy pracę o zmierzchu i zaczynamy jak najwcześniej rano następnego dnia. Aby mieć pewność, że będzie z tego jedna całość dobrze brzeg wcześniej położonego betonu, przed położeniem nowego pomalować zaczynem cementowym (cement + woda). Można też tenże brzeg polać wodą i posypać (przez drobne siteczko) cementem. Samo zwilżenie jest bezwzględnie konieczne. Aby cement dłużej wiązał użyj cementu hutniczego (z dodatkami) a nie czystego cementu portlandzkiego.
Aha, jeszcze jedno - beton układamy pasami o szerokości do 0.5 m zaczynając zawsze z tej samej strony oczka. W ten sposób zanim początek pierwszego pasa zacznie twardnieć dokładamy do niego pas drugi. Przed pracą jeszcze raz dokładnie wszystko przemyśl i rozplanuj oraz dokładnie przeczytaj wskazówki na stronie
http://oczkowodne.net/oczko.php
pozdrawiam
Arkadiusz Prażmowski

napisał Andrzej 16 stycznia 2004

Cze. Na wiosnę planuję zbudować oczko z siatkobetonu o wymiarach 5mx6mx1,30. Mam do dyspozycji wykroje z pod pras z blachy 2mm, szer 25cm, dł.150cm. Czy mogę je wykorzystać na zbrojenie zamiast siatki i ile powinienem dać warstw.
Pozdrawiam Andrzej


odpowiedziałem

cześć
Nic Ci niestety nie doradzę, bo nigdy się nie zetknąłem ze zbrojeniem blachą - zero doświadczenia. Grubość 2mm wydaje się b. duża, zaś szerokość 25cm b. mała (trzeba łączyć na zakład). Istnieją siatki z blachy, ale nie nadają się do zbrojenia takich konstrukcji. Planujesz rozsądne wymiary oczka - jeśli będzie kilka półek o różnej głębokości i nieregularny kształt linii brzegowej wystarczą dwie warstwy siatki a między nimi drut o średnicy 4 mm co jakieś 15 cm. Jako wieniec nie musisz robić belki.
pozdrawiam
Arkadiusz Prażmowski

napisał Antoni 24 stycznia 2004

Witam!
Dzięki za informacje o siatkobetonie. Mam małe pytanie. O ile dobrze pojąłem to warstwa siatkobetonu będzie gruba na około 2 cm. Czy tak?
Antoni


odpowiedziałem

Cześć
Dobrze zrozumiałeś, grubość siatkobetonu wynosi od 1 centymetra do dwóch (średnio 1.5). Trudno jest uzyskać stałą grubość dlatego jest raz większa (przy załamaniach wklęsłych), a raz mniejsza (na wypukłościach).
pozdrawiam
Arkadiusz Prażmowski

napisał Krzysztof 25 kwietnia 2004

po 5 letnym użytkowania oczka z siatkobetonu obecnie poszukuję jakąś substancję ( najlepiej coś do malowania i w kolorze niebieskim ) na beton oczka ponieaż są widoczne pęknięcia.Obecnie beton jest wyczysczony .
                        Z poważaniem:


odpowiedziałem

Cześć,
Moim zdaniem niebieski kolor będzie wyglądach kiczowato i nienaturalnie. Można go uzyskać laminując żywicą dwuskładnikową, taką jakiej używa się do budowy jachtów. Pierwszą warstwę robimy żywicą bezbarwną, na drugą można dodać kolor. Jest to rozwiązanie kosztowne
pozdrawiam
Arkadiusz Prażmowski

napisał Marcin 7 maja 2004

Mam pytania odnośnie oczka z siatko betonu, jaka powinna być grubość ścianki oczka tj. burty i dno?

odpowiedziałem

1.5 - 2 cm
pozdrawiam
napisał ? 2 października 2004

Buduję oczko w terenie żwirowym, czy przed zbrojeniem można utwardzić brzegi zaprawą piasek+cement, w przeciwnym razie brzegi się obsypują!proszę o radę!

odpowiedziałem

Cześć,
oczywiście że można. Roboty trochę więcej, ale na pewno z korzyścią dla całej konstrukcji. Jeśli podkład będzie dobrze wykonany, kołki mogą się okazać zbyteczne.
pozdrawiam
napisała Ewa 11 października 2004

Witam serdecznie
po opisie budowy widzę że jesteś specialistą w tej dziedzinie .piszę do
ciebie gdyż mam problem może ty mi pomożesz w jego rozwiązaniu
a więc chcielibyśmy z mężem przebudować nasze oczko do tej pory był to
wkład z nałozoną folią chcemy go przerobić na siatkobeton
ale tak żeby nie trzeba było wyciągać wkładu a z sitkobetonu zrobić
tylko otoczkę całe oczko ma ok 4 mb średnicy wkład ma głęgokość
ok 80cm wielkość mw 120cm*200cm .Osobiście doszliśmy do tego że musimy
wsadzić kawałek foli tylko czy wpuścić go z oczka pod siatkobeton czy po
zalaniu położyc folię na wierzch siatkobetony no chyba ze ty masz lepszy pomysł
pozdrawiam serdecznie i zgóry dzękuję za doradę
pozdrawiam ewaodpowiedziałem

Witam,
Nie bardzo rozumiem o co chodzi, a w szczególności nie
wiem co to jest wkład.
Nie polecam dawać foli ani pod ani nad siatkobetonem.
Trzeba się zdecydować- albo folia, albo siatkobeton.

......chyba zrozumiałem o co tu biega. Na połączeniu foli
z siatkobetonem oczko będzie przeciekać!
Robienie z siatkobetonu tylko części oczka nie ma sensu -
to wyrzucone pieniądze.
Coś takiego może się sprawdzić np. przy dobudowywaniu
do foliowego oczka siatkobetonowej kaskady.
pozdrawiam

pozdrawiam

na co Ewa 14 października 2004

 

witam ponownie
przepraszam że napisałam trochę nie profesionalnie ale nie znam
profesionalnych określeń
a wiec jeszcze raz : wkład o który mi chodziło to plastikowy wkład do oczek
wodnych o wyglądzie bardzo dużej wanny z 30cm obrzeżami  na tym wkładzie
położona była folia i w ten sposób powstało oczko wodne o średnicy 4m
teraz chcielibyśmy wyrzucić folię a obok wkładu zrobić siatkobeton
a nasz problem polega na tym że nie mozemy wyciągnąć wkładu gdyż podnim
jest zrobiona wylewka i wkład do 1/3 jest w nim osadzony ( nieda się go
wyciągnąć) no iproblem polega na tym jak zrobić zeby nie przeciekała nam
woda między wkładem a siatkobetonem który chcemy zrobić
pozdrawiam ewa
 


odpowiedziałem


Witam,
Jak wcześniej wspomniałem, nie ma dobrego
połączenia m-dzy folią a siatkobetonem. Można
próbować róznych kleji i silikonów, jednak nie radzę -
na połączeniu prędzej czy pózniej będzie ciekło.
Powłoka oczka powinna być jednorodna. Albo całość
z folii, albo z siatkobetonu. Spróbowałbym jednak pozbyć
się plastikowego wkładu. Wszystko da się usunąć, to tylko kwestia
odpowiednich narzędzi.
Można także wnętrze wkładu wybetonować. Widzialem kiedyś oczko z
siatkobetonu, w którym na dnie wpuszczona była wanna. Na całości (wraz z
wanną)
położony był siatkobeton.
Artykuł na temat takiego oczka był na stronie:
http://wp.muratordom.pl/2B9B17A8F2FO4817A7A6B5C729442800_642C0883FDFA42F6813FB9A6F3058A96.htm
być może adres się zmienił, proszę szukać na stronach muratora, w dziale
ogrody - zrób to sam.
pozdrawiam

Arkadiusz Prażmowski


napisał Stardan 18 października 2004

Mam takie pytanko małe.Dlaczego na swojej stronie proponujesz by siatke mocowno do kołków wbitych w ziemi?W tym miejscu siatka nie będzie przykryta betonem.
Co będzie jak kołki zgniją?


odpowiedziałem

W miejscu po kołku będzie dziura :-(, niestety. Beton nad kołkiem jest wystarczająco mocny, więc dziura nie ma większego wpływu na konstrukcję.

pozdrawiam
napisał ? 20 października 2004

Wczoraj wybetonowałem oczko! Dzisiaj zamalowałem zaczynem cementowym! Kiedy można malować Ceresitem Cv64 ?!?
      POZDRAWIAM!!


odpowiedziałem

Cześć
Poczekaj z tydzień, jak się za bardzo pospieszysz wierzchnia warstwa (CR65) może popękać. Pamiętaj o polewaniu betonu. No chyba że pada deszcz, to będziesz mieć mniej roboty :-).
pozdrawiam
Arkadiusz Prażmowski

Strona główna   Do góry

LINKI POZYCJONUJĄCE: oczka wodne   nawadnianie ogrodów

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  10-09-2003. Ostatnio aktualizowano: 22-2-2008   Odsłon w serwisie: 141587   Wizyt na stronie:    On line: 4