Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep


Pompy w oczku wodnym
POMPY

Pompa Aquajet 15000
Produkcja: AQUAEL  Pompa TetraPond OFX
Produkcja: TetraPond  Pompa Aquajet PFN 2500
Produkcja: AQUAEL
Pompa to serce ogrodowego stawu. Jeśli chcemy wprawić wodę w ruch, czyli zasilać fontanny, kaskady, wodospady i strumienie powinniśmy się w nią zaopatrzyć w pierwszej kolejności. Pompy są także niezbędne do zasilania systemów filtracyjnych (filtry, magnetyzery, lampy uv). Przed wyborem pompy powinniśmy się dobrze zastanowić jaka pompa będzie nam potrzebna. Możliwe jest zasilanie z jednej pompy dwu odbiorników (np. kaskada i fontanna) - większe pompy mają z reguły wmontowany trójnik do rozdzielenia strumienia tłoczonej wody.

porównanie pomp z serii aquajet
wykres wydajności w  zależności od wysokości
Produkcja: AQUA EL

Każdą pompę można z charakteryzować kilkoma liczbami - parametrami technicznymi. Najważniejsze z nich to wydajność mierzona zazwyczaj w litrach na godzinę (l/h) oraz maksymalna wysokość tłoczenia (Hmax). Wraz ze wzrostem wysokości na jaką chcemy wpompować wodę spada jej ilość. Np. dla pompy o wydajności 3600 l/h i max wysokości tłoczenia 200cm wydajność na wysokości dwóch metrów będzie zerowa. W instrukcji lub na opakowaniu każdej pompy można znaleźć wykres przedstawiający spadek wydajności w zależności od wysokości. W zależności od producenta pompy są to wykresy prosto, lub krzywoliniowe, albo wartości przedstawione w tabeli. Powyższy wykres przedstawia zależność wydajności od wysokości tłoczenia dla najpopularniejszych w naszym kraju pomp z serii aquajet PFN. Poniższe wykresy i tabela przedstawiają tą zależność dla pomp: kaskada 3600 (Aqua Szut), TetraPond CPX 5000, oraz dla TetraPond OFX 7500 i TetraPond OFX 11500.

Pompa fontannowa kaskada 3600
wykres wydajności w  zależności od wysokości
Produkcja: AQUA SZUT  Pompa TetraPond CPX 5000
wykres wydajności w  zależności od wysokości
Produkcja: TetraPond

 Wydajność pomp TetraPond OFX 7500 i  TetraPond OFX 11500
wykres wydajności w  zależności od wysokości
Produkcja: TetraPond

Np. korzystając z wykresu zamieszczonego powyżej (dla pompy CPX 5000) możemy zauważyć, że przy tłoczeniu wody na wysokość 3 metrów jej wydajność spadnie z wyjściowych 5000 tys. l/h do 1500 l/h.
Jeśli nie dysponujemy wykresem a tylko max. wydajnością i max. wysokością tłoczenia, przybliżony wykres możemy wykonać własnoręcznie w postaci prostej na kartce w kratkę. Pozwoli to nam się zorientować na jaką ilość wody możemy liczyć przy w pompowaniu do określonej wysokości. Należy pamiętać że ilość ta może spaść jeszcze bardziej jeśli wąż którym tłoczymy wodę jest długi, ma małą średnicę, oraz nie jest ułożony prosty (występują na nim łuki, zakręty).

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie pompy jest jej moc wyrażona w watach (W). Wartość ta będzie miała wpływ na płacone przez nas rachunki. Pompy niektórych typów są bardziej energooszczędne i mimo wyższej ceny, zakup ten może się częściowo zwrócić przez mniejsze opłaty za prąd. Dla przykładu pompa AquaJet 7500 pobiera 150 W, a mająca podobną wydajność pompa TetraPond OFX 7500 tylko 95 W. Ma to spore znaczenie gdy zważymy na to że pompy zasilające filtry powinny pracować bez przerwy.
Można przyjąć że większość pomp będących obecnie na rynku jest zasilana napięciem 220/230 V. Pojawiające się pompy zasilane energią słoneczną mają stosunkowo małą moc i wysoką cenę. Większość pomp oferowanych na rynku ma gwarancję 2-3 lata, zaś w przypadku firmy Oase gwarancję można przedłużyć do 5 lat.

Pompy do oczka wodnego, Pompy Aquael, Pompy TetraPond - sprawdź aktualne ceny (możliwość zamówienia on line).

Strona główna  Dział Technika  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-01-2007.   Ostatnio aktualizowano: 4-3-2010   Odsłon w serwisie: 1   Wizyt na stronie: 1    On line: 9