Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep


Lampy UV




LAMPY UV

Lampa UV EUV011
Produkcja: AQUA SZUT  Sterylizer UV PS-9W
Produkcja: AQUA EL  Sterylizer UV PS-11W
Produkcja: AQUA EL
Sterylizator, eliminator glonów, oczyszczacz stawowy, lampa glonobójcza, filtr przeciwglonowy to nazwy stosowane przez producentów tych urządzeń. Lampa UV jest walcowatym pojemnikiem z dwoma końcówkami. Aby móc z niej korzystać powinniśmy się wcześniej zaopatrzyć w pompkę tłoczącą wodę do wlotu lampy. Wewnątrz tulei znajduje się lampa emitująca silne promieniowanie UV-C. Jest to część widma emitowanego przez słońce (fale o długości 240-280 nm), jednak setki razy mocniejsze. Promieniowanie to zabija wszelkie formy życia przepływające przez lampę. Żadne glony, wirusy, bakterie, pleśnie i ich zarodniki nie przepłyną przez lampę bez szwanku. Fotony UV o wysokiej energii są pochłaniane przez proteiny i DNA, których struktura zostaje zmieniona, wskutek czego organizmy są niezdolne do przemiany materii i reprodukcji. Tak więc zniszczeniu ulegają zarówno glony, szkodliwe chorobotwórcze bakterie i pasożyty jak i organizmy pożyteczne, pomagające uzyskać równowagę biologiczną w zbiorniku.

Aby lampa była skuteczna wylot z lampy należy połączyć z filtrem, w którym zostaje zatrzymana martwa materia organiczna. Jeśli nie zastosujemy filtra martwe glony i inne organizmy trafią z powrotem do stawu, gdzie po rozkładzie dadzą początek nowej fali glonów. Często lampy uv są fabrycznie montowane wewnątrz filtrów (głównie w filtrach ciśnieniowych). Lampy UV mają wielu zwolenników, uważających, że to właśnie dzięki temu urządzeniu woda w ich stawie jest czysta. Nie brakuje także przeciwników stosowania tego typu rozwiązań, z uwagi na to że promieniowanie ultrafioletowe niszczy także pożyteczne organizmy. Należy jednak zwrócić uwagę, że lampa niszczy tylko organizmy przepływające przez nią. Pożyteczne bakterie nitryfikacyjne zasiedlające filtr oraz podłoże w oczku wodnym są niezagrożone. Zainstalowanie lampy uv może być pomocne zwłaszcza przy małych oczkach wodnych, w których trudno uzyskać równowagę biologiczną. Efektem jest oczywiście krystaliczna woda. Jeśli woda stanie się czysta, lampę można wyłączyć - nie musi ona pracować bez przerwy.
UWAGA: przy nowo założonych oczkach musimy pozwolić bakteriom na zasiedlenie filtra - lampę uruchamiamy dopiero po okresie 2-3 tygodni od założenia oczka. Lampy nie stosuje się także w czasie przeprowadzania kuracji ryb preparatami chemicznymi.
Należy pamiętać o tym, aby podczas pracy lampy często czyścić filtr. Jest to szczególnie ważne w oczkach o zielonej wodzie, gdzie filtr szybko się zapycha martwymi glonami ograniczając przepływ wody. Nieduże lampy UV stosowane w małych stawikach są tanie w utrzymaniu, ich moc wacha się od 5 do 15 W. Sprawia to, że rachunki za prąd nie są wysokie, choć należy jeszcze do nich doliczyć koszt pracy pompy. Lampa o mocy 10 W według producentów powinna być wystarczająca na oczko o pojemności kilku tysięcy litrów. Największe lampy o mocy ok. 60 W są w stanie oczyścić z glonów 10 tys. litrów na godzinę i można je stosować nawet w stawach o pojemności 50 tys litrów. Żarniki w lampach mają ograniczony czas skutecznego działania, który w przybliżeniu można określić na około 8 tys. godzin. Tak więc w zależności od tego jak długo lampa pracowała, żarnik powinien być wymieniony na nowy po około 2 latach.

Lampy uv do oczka wodnego - sprawdź aktualne ceny (możliwość zamówienia on line).

Strona główna  Dział Technika  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  20-02-2005.   Ostatnio aktualizowano: 4-3-2010   Odsłon w serwisie: 1   Wizyt na stronie: 1    On line: 2