Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep


Oświetlenie oczka wodnego
OŚWIETLENIE OCZKA WODNEGO

Lampa do oświetlenia podwodnego i powierzchniowego
Produkcja: AQUA SZUT  Lampa do oświetlenia podwodnego i powierzchniowego
Produkcja: AQUA EL  Lampa do oświetlenia podwodnego i powierzchniowego
Produkcja: AQUA SZUT  Pływająca lampa w formie kuli
Oświetlenie oczka wodnego można realizować na trzy sposoby.

Najłatwiej jest zastosować punktowe reflektory umieszczone w okolicy stawiku, oświetlające najciekawsze elementy naszego oczka (wodospad, fontanna, atrakcyjna roślina). Reklektory te mają zazwyczaj możliwość regulacji by precyzyjnie skierować strumień światła. W tej grupie mamy największe możliwości wykorzystania przeróżnych lamp - od zwykłych na napięcie 220 V, przez lampy o napięciu bezpiecznym 12 V, po lampy solarne, które są zasilane energią słoneczną. Wiele urządzeń tego typu łatwo zamaskować w ogrodzie gdyż są wbudowane np. w sztuczny kamień, czy mini rzeźbę ogrodową.

Drugą grupę stanowią lampy pływające po powierzchni wody. Dzięki nim można sworzyć romantyczny nastrój. Najczęściej są one produkowane w formie pływających kul, ale można się spotkać też z kiczowatymi lampami zamontowanymi we wnętrzu kwiatu sztucznej lilii wodnej, czy w plastikowej kaczuszcze pływającej po powierzchni. Radzę dobrze się zastanowić przed zakupem tego typu upiększaczy, gdyż w efekcie nasze oczko może zostać oszpecone. Ze względu na bezpośredni kontakt z wodą do ich zasilania stosuje się bezpieczne napięcie 12 V. Tak więc aby z nich korzystać trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni transformator, który zazwyczaj znajduje się w komplecie.
Istnieją także swobodnie pływające lampy solarne, które za dnia magazynują energię słoneczną, aby wykorzystać ją nocą. Urządzenia te mają małą moc (około 3 W) i mogą świecić do 8 godzin. Należy jeszcze wspomnieć, że lampy solarne świecą, a nie oświetlają. Ich światło jest bardzo słabe i niektóre osoby mogą czuć się zawiedzone.

Trzecia grupa to lampy podwodne. Dzieki nim można uzyskać iście bajkowe klimaty. Większośc lamp tego typu zaopatrzona jest w wymienne filtry w różnych kolorach. Można za ich pomocą uzyskać światło białe, żółte, czerwone, zielone, czy niebieskie. Najlepsze efekty można uzyskać podświetlając od spodu fontanny, wodospady, kaskady i inne elementy gdzie woda znajduje się w ruchu. Wiele pompek fontannowych jest wyposażone w specjalne uchwyty do zamocowania lampy, a nawet lampa zawarta jest w komplecie z pompką. Lampy podwodne zasilane są napięciem 12 V, więc wymagają trnsformatora. Można je także stosować ponad powierzchnią wody do oświetlenia punktowego.

Oświetlenie do oczka wodnego - sprawdź aktualne ceny (możliwość zamówienia on line).

Strona główna  Dział Technika  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  05-05-2005.   Ostatnio aktualizowano: 4-3-2010   Odsłon w serwisie: 1   Wizyt na stronie: 1    On line: 1